Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

European Trophyssa edessä paikallispelit

 

European Trophyssa edessä paikallispelit


Vuoden 2012 jääkiekon European Trophyn divisioonavaihe on hyvässä vauhdissa ja edessä on loppuviikolla suomalaisjoukkueitten osalta paikallispelikierros. Sekä JYP ja KalPa, HIFK ja Jokerit kuin myös TPS ja Tappara kohtaavat toisensa kahdesti.

Ainoana oman ensimmäisen ”paikallispelinsä” on jo pelannut Kärpät, joka kohtaa pohjoisen taistossa Luleån toistamiseen torstaina. Edellinen kohtaaminen Ruotsin puolelle päättyi Kärppien 1-3-tappioon.

- Meillä oli kova peli heitä vastaan siellä ja varmasti sellainen on tulossa myös nyt. Hävisimme ensimmäisen pelin ja nyt meillä on revanssin paikka. Ensimmäisessä ottelussa he olivat kahdessa erässä niskan päällä. Meillä on voitto alla ja sen myötä on nyt hyvä lähteä kohtaamaan heitä, Kärppien päävalmentaja Hannu Aravirta naulaa.

- Luulaja on dominoinut meidän lohkoa. He ovat energinen ja liikkuva joukkue ja pistävät kovan paineen aina kiekolliselle pelaajalle, Aravirta luonnehtii vastustajaa.

Suomalaisjoukkueitten ottelut European Trophyssa loppuviikolla:

To 30.08.
18.30 Kärpät – Luleå
18.30 JYP – KalPa

Pe 31.08.
18.30 TPS – Tappara
18.30 KalPa – JYP
18.30 HIFK – Jokerit

La 01.09.
17.00 Tappara – TPS
17.00 Jokerit – HIFK

UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle




Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Lukon oma kasvatti, yli 300 NHL-ottelua pelannut, Antti Raanta tulee takaisin kotiin 14 vuoden kierroksen jälkeen. Sinikeltaisten kanssa Raanta on tehnyt yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää