Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Kolmen maalin Patola liian liukas TPV:lle

 
Kolmen maalin Patola liian liukas TPV:lle

TPV kärsi tappion Pallo-Iiroille sunnuntaina. Iirojen Juho Patola iski hetkittäin kuumassa pelissä kolme osumaa.

Pelistä odotettiin hyvin lämpöistä jo kelinkin suhteen, eikä kovin väärässä oltu. Ensimmäisellä puolikkaalla tilanteilla ei juuri juhlittu, mikä osaltaan johtui juuri kuumasta säästä pelaajien säästellessä voimiaan.

Pallo-Iirot meni johtoon puolen tunnin kohdalla. TPV:n paitsioansa petti ja Juho Patola pääsi nopean syötön myötä puolittaiseen läpiajoon. Sijoitus takanurkkaan ja peli 1-0.

Maaleja avausjaksolla ei enää nähty, mutta tunteet kävivät vielä kuumina. Ensin kotijoukkueen Vasile Marchis rikkoi rumasti. Marchis selvisi keltaisella, vaikka jälkipeli jatkui vielä kortin noston jälkeen. Myös Iirojen Juho Hyysalo selvisi myöhemmin keltaisella, vaikka huitaisi jälkipelissä tahallisesti Arto Lindbergia kasvoihin. Nämä jäivät kaivelemaan vieraita ottaen huomioon TPV:n toisen jakson ulosajon.

Toiselle puolikkaalle TPV nosti karvausta ylemmäs ja se auttoi. Arto Lindbergin ampumaa tolppaa lähemmäs maalia ei kuitenkaan päästy. Muuten hallinta jäi muodolliseksi.

Hieman ennen loppua nähtiin jälleen tunteita kuumentanut tilanne. Mehdi Fennane sai keskityksen ja lähti yrittämään saksipotkuosumaa. Iirojen puolustaja tuli päineen väliin, ja vaikka todellista kontaktia ei edes tapahtunut, riitti raumalaisen näyttävä heittäytyminen ja pään pitely ansaitsemaan Fennanelle suoran punaisen kortin.

Lisäajalla Iirot ja Juho Patola kaunistelivat loppumeroita peräti kahdesti. TPV:n ote kirposi ja Patola löydettiin poikittaissyötöillä kahdesti aivan vapaana maalin edestä.

Loppukukemat eivät näin aivan kuvanneet koko ottelua. Joka tapauksessa TPV:n on viimeistään nyt saatava kurssi kääntymään ja myös maalihanat auki.

TPV:n tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


Tampereen Pallo-Veikot - logo

TPV - 2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011

Ottelut kaudella 2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Aukusti Koivulle kahden vuoden sopimus Iiroihin

Aukusti Koivulle kahden vuoden sopimus Iiroihin

Aukusti Koivu jatkaa Pallo-Iiroissa kahden vuoden sopimuksella. Viime kaudella edustusjoukkueessa debytoinut keskikenttäpelaaja lähtee nyt taistelemaan vakituisista minuuteista.

Lue lisää
Pallo-Iirojen naisten joukkueelle kolme uutta pelaajasopimusta

Pallo-Iirojen naisten joukkueelle kolme uutta pelaajasopimusta

Naisten ykkösessä pelaava joukkue on solminut kolme uutta pelaajasopimusta kaudelle 2021.

Lue lisää
Pallo-Iirojen miesten edustusjoukkueelle kaksi pelaajasopimusta

Pallo-Iirojen miesten edustusjoukkueelle kaksi pelaajasopimusta

Keskikenttäpelaaja Leevi Haromo ja hyökkääjä Arttu Virtanen solmivat yksivuotiset sopimukset Pallo-Iirojen edustuksen kanssa. Miesten Kolmoseen valmistautuvalla joukkueella on nyt kasassa kaikkiaan 21 pelaajasopimusta.

Lue lisää
Hyökkääjä Mikko Jalkanen jatkaa Pallo-Iiroissa vuoden sopimuksella

Hyökkääjä Mikko Jalkanen jatkaa Pallo-Iiroissa vuoden sopimuksella

Viime syksynä miesten edustusjoukkueeseen liittynyt Jalkanen esiintyi vakuuttavasti loppukauden otteluissa. Valmennus kaavailee vikkelälle laiturille isoa roolia myös tulevalle kaudelle.

Lue lisää
Konkarihyökkääjä Jussi Aalto palaa vielä kerran Pallo-Iiroihin

Konkarihyökkääjä Jussi Aalto palaa vielä kerran Pallo-Iiroihin

Edustusjoukkue saa ensi kaudeksi aimo annoksen kokemusta, kun 37-vuotias hyökkääjä Jussi Aalto tekee paluun Pallo-Iiroihin. Nuori maalivahti Sakari Korri ja keskikenttäpelaaja Leevi Ahonen solmivat myös yksivuotiset sopimukset.

Lue lisää
Päävalmentaja Scott Green palaa Englantiin perhesyiden vuoksi välittömästi

Päävalmentaja Scott Green palaa Englantiin perhesyiden vuoksi välittömästi

Scott Green joutuu perhesyiden vuoksi palaamaan välittömästi kotimaahansa Englantiin. Edustusjoukkueesta vastuun ottaa tästä päivästä alkaen joukkuetta kausilla 2016-2017 valmentanut seuran valmennuspäällikkö Kimmo Hörkkö.

Lue lisää