Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Pelicans kukisti Lukon juhlaottelussa

 
Pelicans kukisti Lukon juhlaottelussa


OTTELUN TEEMA

Lukko lähti otteluun pieni hyvänolontunne rinnassa voitettuaan edellisessä matsissa Tepsin peräti 9-2. Pelicansin lähtökohdat otteluun olivat täysin erilaiset, Lahden uusittu jäähalli korkattiin juhlallisin menoin ja kuuden ottelun tappioputkeen ajautunut joukkue oli korvannut kenkää saaneen Mika Toivolan vaihtoaitiossa uudella miehellä.

Kiekon tiputtua jäähän Pelicans jatkoi siitä mihin juhlallisuuksissa jäätiin ja Lukko ei oikein päässyt alussa pelin vauhtiin mukaan. Avauserässä kotijoukkue oli selvästi edellä luistelussa ja Lukko joutui vaikeuksiin. Lukko ei onnistunut saavuttamaan karkuun päässyttä pelikaanilaumaa ja hävisi ottelun lopulta lukemin 5-1 (4-0, 1-1, 0-0).

ILLASSA ONNISTUI

Lukon joukkueesta onnistujat olivat vähissä, mutta esiin voi nostaa Lukon ainokaisen viimeistelleen Justin Morrisonin ja maaliin loistavan esityön tehneen Mikko Kuukan. Maaliin johtaneen syötön lisäksi Kuukka näkyy myös illan tehotilastossa, sillä puolustaja ei ollut kertaakaan jäällä kun Pelicans onnistui maalinteossa, näin ollen Kuukka oli Lukon ainut pelaaja joka jäi ottelussa plussalle.

Erikoisin tilasto ottelussa oli, että yhtään maalia ei tehty erikoistilanteista. Kaikki kuusi osumaa syntyivät täysin kentällisin. Lukko sai päätöserässä kokeilla kahdesti ylivoiman toimivuutta, mutta paras terä pelaamisesta oli jo kadonnut ja tulokset jäivät laihoiksi. Alivoima sen sijaan sujui moitteitta, Lukko pelasi ottelussa muun muassa lähes kaksi minuuttia kolmella viittä vastaan.

RATKAISUN PAIKAT

Ottelu ratkesi jo avauserässä kotijoukkueen tehokkuuteen. Neljä maalia iskeneellä joukkueella ei kovin moneen useampaan ollut edes kunnon maalintekopaikkoja, joten juhlahumussa luistellut joukkue käytti paikkansa murhaavalla prosentilla.

TULEMAN PITÄÄ

Lukolla on ohjelmassa paluu kotiin, sillä joukkue pelaa loppuviikon jäljellä olevat molemmat ottelut Kivikylän Areenalla. Torstaina vieraaksi saapuu Espoon Blues ja lauantaina Lappeenrannan SaiPa.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää